Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” – dyżury policjantów KMP w Łomży

Data publikacji 20.02.2015

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Łomży, jak co roku, wezmą udział w obchodach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Policjanci będą dyżurować w dniach 23-28 lutego. Zachęcają tym samym osoby pokrzywdzone przestępstwem do skorzystania z możliwości uzyskania informacji bądź porady.

Łomżyńska Policja weźmie aktywny udział w obchodach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Mundurowi dyżurować będą już od najbliższego poniedziałku udzielając wszystkim zainteresowanym informacji na temat przysługujących im uprawnień. Wytłumaczą obowiązujące procedury prawne oraz wskażą instytucje niosące pomoc w sytuacjach kryzysowych. Będą także udzielać porad związanych między innymi z problematyką kryminalną, przemocy w rodzinie czy demoralizacji nieletnich. Przewidziane dyżury obejmą swoim obszarem nie tylko siedzibę Komendy Miejskiej, ale także Posterunki Policji w Jedwabnem, Śniadowie i Nowogrodzie. Ponadto, mundurowi w ramach dyżurów na kontakt z osobami zainteresowanymi oczekiwac będą również w łomżyńskiej Filii Społeczno - Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator oraz Fundacji Ocalenie. ( w załączeniu grafik dyżurów KMP Łomża)  Głównym celem całej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

W tegoroczne obchody „włączyły się także: Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej, Prokuratura Generalna, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Notarialna oraz Krajowa Rada Kuratorów

 

Najważniejszym prawem jakie przysługuje osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz świadkom przestępstw jest możliwość zawiadomienia o tym policji, prokuratury, sądu lub instytucji pomocowej i szukania pomocy. Im więcej wsparcia otrzymają osoby pokrzywdzone, tym bardziej efektywne mogą być toczące się procedury prawne. O tym, że dzieje się coś podejrzanego lub komuś dzieje się krzywda możesz zawiadomić: pisemnie,  telefonicznie, osobiście, również anonimowo. Każda informacja jest sprawdzana. Jeśli masz problem i nie wiesz co masz zrobić, a jesteś niepełnoletni, powiedz o tym komuś dorosłemu. 

Pamiętajmy! Każda osoba pokrzywdzona może liczyć na wsparcie i pomoc policjantów nie tylko podczas siedmiu dni trwania akcji, ale również każdego dnia. 

Pliki do pobrania

  • 53.5 KB