Odpowie za przywłaszczenie telefonu - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za przywłaszczenie telefonu

Data publikacji 27.01.2015

Łomżyńscy policjanci zatrzymali 17-latka, który przywłaszczył sobie znaleziony telefon komórkowy. Młody mężczyzna za swoje postępowanie odpowie przed sądem.

W ubiegły piątek policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Łomży, ustalili, że 17-letni mieszkaniec gm. Piątnica przywłaszczył sobie znaleziony telefon o wartości 500zł. Jak się okazało, zagubiony wcześniej aparat telefoniczny należał do mieszkańca Łomży. Młody mężczyzna został zatrzymany. W sobotę usłyszał zarzut przywłaszczenia rzeczy znalezionej. Sprawa trafi teraz do sądu, a za przywłaszczenie grozi mu kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

POLICJA PRZYPOMINA!

Każdy, kto:

  • nie zawiadomi Policji lub innego organu państwowego w ciągu 2 tygodni od znalezienia cudzej rzeczy ruchomej lub przybłąkania się cudzego zwierzęcia,
  • nie podejmie poszukiwania właściciela rzeczy (zwierzęcia) w stosowny sposób w ciągu 2 tygodni od znalezienia cudzej rzeczy ruchomej lub przybłąkania się cudzego zwierzęcia,

może odpowiadać karnie.

Natomiast każdy, kto znajdzie zagubioną rzecz i zwróci ją właścicielowi, może żądać od niego wypłaty znaleźnego. Zgodnie, bowiem z treścią przepisu art. 186 Kodeksu cywilnego znalazca, który uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy, jeżeli zgłosił swe roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do odbioru.