Łomżyńscy policjanci przypominali o elementach odblaskowych - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Łomżyńscy policjanci przypominali o elementach odblaskowych

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży przeprowadzili dziś rano kolejne działania przypominające pieszym o obowiązku noszenia odblasków. Mundurowi wręczali napotkanym pieszym opaski odblaskowe i informowali o zagrożeniu płynącym z faktu „bycia niewidocznym”.

Dziś rano, w ramach kampanii „Odblaski? Biorę w ciemno!”, łomżyńscy policjanci przypominali mieszkańcom powiatu o obowiązku używania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym po zmierzchu. Podczas patrolowania okolicznych dróg, napotkanym pieszym rozdawali elementy odblaskowe. Funkcjonariusze prowadzili też rozmowy profilaktyczne, informując o zagrożeniach płynących z ignorowania tego obowiązku. Policjanci zachęcają do noszenia odblasków także mieszkańców miasta. Nawet mały element przymocowany do torebki czy plecaka, znacznie ułatwia kierowcom dostrzeżenie pieszego przy przechodzeniu przez jezdnię. Przekłada się to przede wszystkim na jego bezpieczeństwo. Niestety, pomimo apeli oraz powszechnego przekonania o zasadności używania przez pieszych elementów odblaskowych, policjanci łomżyńskiej „drogówki”, nadal spotykają osoby ignorujące ten ustawowy obowiązek. Fakt ujawnienia „niewidocznego” pieszego, niejednokrotnie kończy się wypisaniem mandatu karnego. W okresie od końca października do połowy stycznia, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Łomży, nałożyli na pieszych 29 mandatów karnych i sporządzili 7 wniosków o ukaranie do sądu.

Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia znowelizowana ustawa prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych poruszających się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Nie traktujmy jednak tego obowiązku jedynie jako kolejnego przepisu, do którego należy się stosować. Używanie „odblasków” w warunkach ograniczonej widoczności ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych, ponieważ pozwala kierującemu pojazdem dostrzec pieszego z dużej odległości i bezpiecznie go ominąć. Bądźmy widoczni na drodze, a nosząc odblaski - promujmy modę na bezpieczeństwo!